Mélyponton a főállású pedagógusok száma, a szakszervezetek a státusztörvényt okolják
A legnagyobb csökkenés az általános iskolai tanárok létszámában van.
A legnagyobb csökkenés az általános iskolai tanárok létszámában van.
Elindult a diákok 7IGEN-es alternatív oktatási népszavazása, közben pedig a Budapesti Corvinus Egyetem épp attól az oktatójától vált meg, aki korábban felhívta a figyelmet az etikátlanságra. Ezek voltak 2023 októberének legfontosabb történései.
Tudásmenet, sztrájk, felmondó pedagógusok, belső teljesítményértékelés, Erasmus-botrány - nem telt eseménytelenül 2023. januárja, aminek már rögtön a második reggele a pedagógusok "demonstrációjával" indult.
A tankerületek nem tudnak egyértelmű jogi érvet felhozni arra, hogy miért nem a jogszabályban leírt jogosító idővel számolnak a státusztörvény miatt felmondott tanárok végkielégítésénél.
A valós számok nem egyeznek a kormány által hivatalosan közölt adatokkal.
A legtöbben az érintett tankerületben a legtöbben a státusztörvény miatt mondtak fel.
A szeptember 4. és 9. között végzett kutatás szerint már azt megelőzően is érzékelhető volt, hogy a hónap végéig több mint 1200 újabb pedagógus mondott volna fel a státusztörvény miatt.
Az abaújkéri iskolába csaknem négyszáz, többnyire nehéz körülmények között élő gyerek jár, több mint negyven településről.
Rétvári Bence szerint csak a pedagógusok egy százaléka.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete közérdekű adatigényléssel fordult a tankerületekhez arról, hogy hányan mondtak fel a július 1. és augusztus 1. közötti időszakban.
Az eredményeket pedig nyilvánosságra is hozzák majd - ígérte.
Szeptember 29-ig, tehát máig van lehetősége a pedagógusoknak elutasítani az új jogállásukról szóló szerződést. Összefoglaltuk, hogy mit lehet tudni az új pedagógusoknak írt jogviszonyról.
Két napjuk maradt a tanároknak eldönteni, hogy elfogadják-e a státusztörvény kritériumait és vele együtt az új szerződésüket, vagy inkább visszautasítják azt. Ezekben a feszült napokban egyre több téves információ kapott szárnyra a felmondásokkal kapcsolatban.
Nem sokkal a tanárok elbocsátása és az azt követő felmondások után, Dr. Tóth Ágnes, a Budapesti Metropolitan Egyetem vezérigazgatója bejelentette, hogy távozik az egyetemről.
Talán nem meglepő, hogy 2019 és 2023 között a hiányzó tanárok száma szinte csak növekedett.
Megjelent a KSH negyedéves összefoglalója. A helyzeten tovább ronthat a státusztörvény elfogadása.
Vezsenyi László még 2020-ban, a koronavírus miatti lezárások alatt készített egy videót, amin egy vasalódeszkán hasalva mutatta meg a diákoknak, hogyan kell úszni. A tankerület akkor írásbeli figyelmeztetésben részesítette és elvették a csoportjait, az elmúlt három évben pedig folyamatos politikai támadások érték. A pedagógus mégsem emiatt mondott fel, hanem mert úgy érzi, a társadalomnak már "nincs szüksége" a munkájára.
A Társaság a Szabadságjogokért jogásza szerint aggályos a státuszváltás, a munkáltatók pedig visszaélnek a hatalmi pozícióikkal.
A nagyobb felmondási hullám egyelőre elmaradt, a Pedagógusok Szakszervezete szerint az majd szeptemberben jöhet.
Miközben már legalább kétezer pedagógus mondott fel az elmúlt hetekben, a iskolák pedig egyszerre nyolc-tíz főt is keresnek a szeptemberben induló tanévre, a pedagógiai állásokat is meghirdető Közszolgállás Portál már napok óta elérhetetlen.